Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи передбачена відповідальність за неподання платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин копій актів про рух природного газу в газосховищах учасника ринку природного газу та Оператора газосховищ України?

опубліковано 25 серпня 2022 о 09:27

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що відповідно до абзацу першого п.п. 69.30 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) встановлено, що обчислені відповідно до положень ст. 252 ПКУ податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного у податкових (звітних) періодах починаючи з 01 квітня 2022 року до останнього дня (включно) місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України, тимчасово не сплачуються в частині обсягів газу природного видобутого, але не реалізованого у відповідних податкових (звітних) періодах, та зазначеного в актах платника податків про рух природного газу в газосховищах учасника ринку природного газу та Оператора газосховищ України за календарний місяць, що відповідає податковому (звітному) періоду, як такий, що закачаний до газосховищ у податковому (звітному) періоді відповідно до здійснених Оператором газосховищ України алокацій згідно з розд. IX ПКУ газосховищ (далі – закачаний газ природний). Нараховані та не сплачені податкові зобов’язання за обсяги закачаного газу природного у відповідному податковому (звітному) періоді, що припадають на період, зазначений у цьому абзаці, не вважаються податковим боргом та підлягають сплаті відповідно до положень п.п. 69.30 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

У разі реалізації обсягів газу природного, закачаного до газосховищ у податкових (звітних) періодах, починаючи з 01 квітня 2022 року до останнього дня (включно) місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України, сума податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного обчислюється за принципом FIFO (first in – first out) виходячи з середньозваженої ефективної ставки рентної плати за відповідний податковий (звітний) період та обсягу газу природного, видобутого у такому податковому (звітному) періоді, що списується з балансу газу, що зберігається платником у газосховищах, та визначається як різниця між зазначеними в актах про рух природного газу в газосховищах учасника ринку природного газу та Оператора газосховищ України обсягами газу природного на кінець та початок календарного місяця, що відповідає податковому (звітному) періоду (абзац шостий п.п. 69.30 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Копії актів про рух природного газу в газосховищах учасника ринку природного газу та Оператора газосховищ України (далі – Акт) за період, що відповідає податковому (звітному) періоду, надсилаються не пізніше граничного строку подання податкової декларації з рентної плати за відповідний податковий (звітний) період центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями (абзац сьомий п.п. 69.30 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Обсяги закачаного газу природного у відповідному податковому (звітному) періоді, які не вважаються податковим боргом, визначаються саме за даними Актів.

Тому, у разі неподання платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата) копій Актів центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, такі обсяги газу природного вважаються податковим боргом, а для платників Рентної плати наступає відповідальність, передбачена ст. 120 ПКУ.