Центральне міжрегіональне управління ДПС
по роботі з великими платниками податків
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Податковий кредит з ПДВ за операціями з придбання товарів, знищених внаслідок бойових дій

опубліковано 22 вересня 2022 о 11:37

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платиками податків нагадує, що відповідно до пп.69.29 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі Податковий кодекс), з урахуванням змін внесених Законом України від 12.05.2022 року № 2260-ІХ (далі – Закон №2260), суми ПДВ, включені до складу ПК при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені, (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування.

Суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені, (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до їх повного погашення за рахунок податкових зобов’язань.

Також, Законом України від 15.03.2022 №2120- ІХ, який діє з 17.03.2022, були внесені зміни, які працюють протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану.

Так, відповідно до п.321 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу, тимчасово, протягом дії воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях, або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану.

До наведених у цьому пункті операцій норми п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу не застосовуються.

Дію обставин непереборної сили засвідчує Торгово-промислова палата України. Листом ТПП України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 підтверджено, що введення військового стану в Україні з 24.02.2022 до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами).

З метою фіксації знищення (втрати) товарів внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану платнику податку доцільно:

-провести інвентаризацію;

-звернутися до органів ДСНС, які мають скласти акт пошкодження майна із зазначенням причини;

-звернутись до місцевих органів влади, які можуть додатково підтвердити факт знищення товарів;

-здійснити всі можливі заходи з фіксації факту пошкодження майна (фото/відео зйомка).

Водночас, регулювання питань методології бухгалтерського обліку здійснюється Міністерством фінансів України, тому з питань оформлення, відображення у первинних документах та документального підтвердження знищення (втрат) товарів внаслідок знищення (втрат) товарів внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.