Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, що Державна податкова служба України з метою належного адміністрування єдиного податку четвертої групи та забезпечення податкового контролю цього податку листом від 06.03.2024 №6244/7/99-00-04-03-03-07 повідомила таке.
Відповідно до підпункту 14.1.1142 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) МПЗ – мінімальна величина податкового зобов'язання iз сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної ciльськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної iз земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) piк (підпункт 381.1.4 пункту 381.1 ст. 381 Кодексу).
Пунктом 2971.5 статті 2971 Кодексу визначено, що для платників єдиного податку четвертої групи, зокрема, юридичних ociб, piзниця між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться:
єдиний податок; податок на прибуток підприємств (у paзі переходу в податковому (звітному) роцi на спрощену систему оподаткування iз загальної);
податок на доходи фізичних ociб та військовий збip з доходів фізичних ociб, якi перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних ociб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок ciльськогосподарського призначення;
земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, які використовуються такими платниками для здійснення підприємницької діяльності (у paзі переходу в податковому (звітному) роцi на спрощену систему оподаткування iз загальної);
рентна плата за спеціальне використання води (у paзі її сплати);
20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.
У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) роцi суми податків, зборів, платежів.
Зокрема, відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Кодексу надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями є суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Крім того, Міністерством фінансів України наказом від 08.12.2021 №647 затверджено зміни до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі – Порядок).
Зокрема, Порядком надано чіткі визначення надміру зарахованих та помилково сплачених коштів:
надміру зараховані кошти – сума коштів, що становить позитивну різницю
між сумою фактично сплачених коштів та сумою коштів, яку повинен сплатити до відповідного бюджету платник платежів (зборів), що визначені відповідним законодавством (крім платежів (зборів), контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби), для повного виконання покладеного на нього грошового зобов'язання;
помилково зараховані кошти – кошти, що сплачені платником за видом доходів, який не відповідає суті платежу (збору), визначеному в абзаці третьому пункту 1 Порядку, та/або до невідповідного бюджету.
Поняття «помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів» у контексті МПЗ визначаються за загальними нормами податкового законодавства.
Відповідно до пункту 295.9 статті 295 платники єдиного податку четвертої групи щороку станом на 01 січня самостійно обчислюють та сплачують єдиний податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за ocтаннім календарним днем податкового (звітного) кварталу, зокрема за IV квартал 2022 року – у січні 2023 року.
ДПС України звернулася листом до Міністерства фінансів України про надання роз'яснення щодо врахування сум сплачених податків i зборів у IV кварталі 2022 року в рахунок майбутніх нарахувань у I кварталі 2023 року при обчисленні МПЗ за 2023 piк.
Miністерство фінансів України листом від 15.02.2024 року №11230-09-62/4712 повідомило, що погоджується з позицією ДПС України, що у paзі сплати єдиного податку четвертої групи в IV кварталі 2022 року за IV квартал 2022 року, то такі суми не враховуються при визначенні МПЗ за 2022 piк та повинно враховуватись при визначенні МПЗ за 2023 piк.