Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Особливості обчислення акцизного податку виробниками спирту етилового та біоетанолу

опубліковано 20 січня 2025 о 09:06

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків нагадує, що Верховною Радою України прийнято Закон України від 09.10.2024 № 4014-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування акцизним податком спирту етилового та біоетанолу» (далі – Закон № 4014), яким вносяться зміни до Податкового кодексу України та Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в частині встановлення окремих особливостей обчислення акцизного податку виробниками спирту етилового та біоетанолу. 

Пунктом 1 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4014 визначено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з першого числа четвертого місяця, наступного за місяцем його опублікування. 

Закон № 4014 опубліковано в газеті «Голос України» від 31.12.2024 № 200. 

Отже, Закон № 4014 набрав чинності 01.01.2025 та вводиться в дію з 1-го квітня 2025 року. 

Законом № 4014 запроваджується для виробників спирту етилового та біоетанолу обов’язок визначати податкові зобов’язання з акцизного податку з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання (далі – ГПЗ) з акцизного податку, під яким розуміється величина податкового зобов’язання з акцизного податку, розрахована виходячи з: 

- максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу; 

- кількості днів звітного періоду, протягом якого обладнання працювало; 

- залишків спирту етилового та біоетанолу на початок та кінець звітного періоду; 

- обсягів реалізації спирту етилового та біоетанолу протягом звітного періоду, в тому числі тих, які не підлягали оподаткуванню акцизним податком. 

Крім цього, передбачається й порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу та порядок обчислення ГПЗ з акцизного податку. 

Довідково: під максимальною продуктивністю обладнання виробництва спирту етилового, біоетанолу розуміється максимальний обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, який може бути вироблений за добу на обладнанні, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, біоетанолу. 

Вимоги щодо визначення ГПЗ з акцизного податку за податковий (звітний) період не поширюються на суб’єктів господарювання, які здійснюють виключно виробництво біоетанолу та мають відповідну ліцензію. 

Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 4014 встановлено, що першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є календарний місяць, наступний за місяцем введення в дію Закону № 4014. 

Таким чином, першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є квітень 2025 року, декларація з акцизного податку за який буде подаватись до 20 травня 2025 року включно.