Великими платниками податків, які обслуговуються в Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, щорічно здійснюється самостійне коригування податкових зобов’язань через застосування правил трансфертного ціноутворення.
Так, кожний 4-й великий платник податків, який подав звіт про контрольовані операції, провів самостійне коригування податкових зобов’язань.
Наразі загальна сума самостійних коригувань становить вже понад 9 млрд грн.
Протягом поточного, такого важкого для нашої країни, року 55 суб’єктів господарювання збільшили об’єкт оподаткування податком на прибуток на 1,1 млрд. грн, з них половину суми складають коригування звітів за 2021 звітний рік, здійснених 46-ма компаніями.
Нагадуємо, що відповідно до п.п. 39.5.4.1 п.п. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України, у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу "витягнутої руки", та/або не відповідають розумній економічній причині (діловій меті), платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов'язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, розрахувавши свої податкові зобов'язання відповідно до:
максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна / показник рентабельності контрольованої операції була вище максимального значення діапазону цін (рентабельності); та/або
мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна / показник рентабельності контрольованої операції була нижче мінімального значення діапазону цін (рентабельності).
Якщо платник податків не скористався своїм правом або коригування не здійснено належним чином (наприклад, не в повному обсязі), то розрахунок податкових зобов’язань проводиться в ході контрольно-перевірочних заходів з врахуванням значення медіани ринкового діапазону цін (рентабельності).